Zobu krāsa ir atkarīga no vairākiem aspektiem. Tā var mainīties gan dažādu saslimšanu ietekmē, gan atkarībā no tā, ko mēs ēdam. Tāpat patiesā zobu krāsa ir katram cilvēkam citādāka, dažiem tā var būt tumšāka, citiem gaišāka.

Pirms nolemiet uzsākt cīņu ar dzeltenajiem zobiem ir vērts iedziļināties iemeslos, kas izraisījuši šo krāsas maiņu.

Bieži var gadīties tā, ka nemainot ieradumus, kas pie vainas zobu dzeltēšanai, tie pēc kāda laika atkal paliks tumšāki un būs atkal jāsāk no sākuma.

Iemesli zobu krāsas maiņai

Dzīves laikā zobos uzkrājas un tie piesūcas ar dažādiem pigmentiem no dažādām krāsvielām, gan dabīgām, gan sintētiskām, kas sastopamas uzturā. Tāpēc ir gluži normāli, ka 30-40 gadu vecumā zobi ir tumšāki nekā tie bija pirms 10 vai 20 gadiem.

Šīs pārtikā sastopamās krāsvielas pieķeras zobu aplikumiem, caur kuriem tās tālāk nonāk emaljā un dentīnā, pakāpeniski izmainot zobu krāsu. Gadu laikā iekrāsojas arvien dziļāki zobu slāņi.

Jo īpaši lielu iespaidu uz zobu krāsu atstāj regulāra kafijas, tējas, sevišķi zāļu tēju, sarkanvīna un dažādu košu limonāžu, piemēram, kolas, lietošana uzturā. Tāpat arī spilgtāku krāsu ogu un augļu lietošana, kā piemēram, ķirši, mellenes, granātāboli, var nokrāsot zobu virskārtu.

Viens no lielākajiem zobu emaljas ienaidniekiem ir tabakas smēķēšana vai košļāšana. Tā gan atstāj traipus uz zobiem, gan veicina pastiprinātu zobakmens veidošanos, kas abi padara zobus nepievilcīgi dzeltenus vai pat brūnganus.

Tetraciklīnu un doksiciklīnu saturošas antibiotikas, kā arī antidepresanti, antihistamīnu saturoši pret alerģijas medikamenti, dažādi uztura bagātinātāji un apreibinošas vielas var mainīt zobu krāsu. Zobu emalju ietekmē un var izraisīt krāsas maiņu arī ķīmijterapija un galvas apstarošana.

Tāpat nepietiekama un nepareizi veikta mutes dobuma higiēna var izraisīt zobu dzeltēšanu dēļ aplikumu un zobakmens uzkrāšanās. Nepareiza tehnika zobu tīrīšanai un nepiemērotas zobu birstes lietošana ilgtermiņā var noberzt zobu emalju un atsegt dabīgi dzelteno un īpaši jutīgo dentīna slāni.

Dzeltenu zobu novēršana un profilakse

Svarīgi novērtēt un atšķirt, vai visi zobi mutē mainījuši krāsu vai tikai viens zobs. Gadījumos kad dzeltens kļuvis tikai viens vai daži zobi, iespējams, ka tieši tajā zobā notikušas kādas izmaiņas vai izveidojies iekaisums, kas ietekmē tā krāsu. Patieso cēloni vislabāk varēs noteikt zobārsts.

Cietu dārzeņu lietošana uzturā palīdz notīrīt zobu aplikumu, kas ir viens no zobu dzeltēšanas cēloņiem.

Vēl tautā zināms līdzeklis ir dažādu skābi saturošu produktu lietošana, kā piemēram, citronu sula vai cepamā soda, tomēr ar tiem jābūt ļoti uzmanīgiem, jo pārlieku daudz skābes var neatgriezeniski sabojāt zobu emalju un pie tam padarīt tos ļoti jutīgus.

Vislabāko, tieši jums piemērotu veidu cīņai ar dzelteniem zobiem palīdzēs atrast zobārsts. Pie tam tējas, kafijas, tabakas un citu krāsvielu zobu virspusē radīto pigmentāciju varēs noņemt zobu higiēnists un nebūs nepieciešams veikt zobu balināšanas procedūras.

Gadījumos, kad arī zobu iekšējie slāņi mainījuši krāsu gan nepieciešama balināšana. Vislabāk to veikt pie īpaši apmācīta speciālista, kas varēs izvēlēties un ieteikt tieši jūsu zobiem piemērotāko balināšanas metodi. Ja procedūra veikta pareizi un izvēlēta zobu tipam atbilstoša metode, tad balināšana nebūt nav kaitīga un neatstāj nekādu negatīvu efektu uz zobiem.

Vieglākais variants, kā izvairīties no dzelteniem zobiem, ir ievērot labu mutes higiēnu – tīrīt zobu vismaz divas reizes dienā, lietot zobu diegu un apmeklēt higiēnistu reizi vai divas gadā.

Mērenība lietojot kafiju, tēju un citas sevišķi krāsainas uzturvielas arī ievērojami palīdzēs saglabāt skaistu, baltu smaidu. Ja tomēr grūti atteikties no šiem kārumiem, apmeklējiet higiēnistu un zobārstu biežāk, lai atbrīvotos no uzkrājušās krāsainā aplikumu slāņa.