Pareiza zobu higiēna ir svarīgākais priekšnoteikums skaistiem un veseliem zobiem un smaganām. Regulāri veikta mutes dobuma higiēna ir svarīga katram cilvēkam jau no pašas bērnības, jo tā palīdzēs izvairīties no nepatīkamas elpas un samazinās risku attīstīties dažādām slimībām.

Tā kā ilgstoši nenotīrīti zobu aplikumi ir galvenie zobu un smaganu saslimšanu izraisītāji, tad labas mutes dobuma higiēnas pamatā ir zobu tīrīšana vismaz divas reizes dienā, kā arī pēc lielākām ēdienreizēm un zobu diega lietošana katru dienu.

Zobu birstes un pastas izvēle

Ir svarīgi izvēlēties kvalitatīvu un jūsu zobiem atbilstošu zobu birsti. Katram zobu veidam un jūtīguma pakāpei  ir piemērota citādāka zobu birste, tās piemērotība arī ietekmēs cik labi tiek notīrīts aplikums. Izšķirties starp zobu birstes galviņas izmēru un tās sariņu mīkstumu vai cietību, kā arī to vai jums labāk piemērota manuālā vai elektriskā zobu birste, vislabāk palīdzēs jūsu higiēnists vai stomatologs.

Neaizmirstiet, ka zobu birste jāmaina vismaz reizi trijos mēnešos vai pat ātrāk, ja tai parādās nodiluma pazīmes. Lietojot nodilušu zobu birsti netiek noņemts viss aplikums, kā arī tajā uzkrājas dažādi mikrobi un baktērijas.

Tikpat svarīga ir arī zobu pastas izvēle. Kvalitatīva fluoru saturoša zobu pasta palīdzēs gan atbrīvoties no zobu aplikumiem, gan stiprinās jūsu zobus un smaganas. Antibakteriālās vielas samazinās baktēriju iedarbību mutē un patīkam atsvaidzinās elpu.

Ir pieejamas daudz un dažādas zobu pastas, piemēram, jutīgiem zobiem, ar balinošām īpašībām. Jūsu zobārsts vai higiēnists varēs palīdzēt arī šajā gadījumā, lai būtu droši, ka izvēlētā zobu pasta atbilst tieši jūsu vajadzībām.

Kā pareizi tīrīt zobus?

Pareizi tīrot zobus tam būtu jāaizņem vismaz 3 minūtes mūsu laika. Zobu birsti ieteicams turēt aptuveni 45 grādu leņķī pret zobiem. Tā jāvirza ar apļveida kustībām pret zobiem un smaganām, it kā noslaukot zobu virzienā no smaganām uz zoba kožamvirsmu. Zobu iekšpuse un kožamvirsmas tiek tīrītas izmantojot tādas pašas kustības.

Priekšējo zobu iekšējās virsmas tiek tīrītas turot zobu birsti vertikāli un veicot līdzīgas kustības kā iepriekš ar zobu birstes galviņas galu. Svarīgi notīrīt arī mēli un smaganu līniju lai padarītu svaigāku elpu un atbrīvotos no pēc iespējas vairāk baktērijām.

Tīrot zobus ar elektrisko zobu birsti tehnika nedaudz atšķiras. Birstes galviņa lēnām jāvirza no viena zoba uz nākamo paturot to pāris sekundes katrā vietā. Jāpievērš uzmanība, lai visas zobu virsmas un smaganu līnija tiktu notīrītas.

Zobu diegi

Zobu diegs var palīdzēt aizsniegt vietas, kur zobu birste īsti netiek klāt – zobu starpas un tuvu smaganu līnijai. Tā lietošana vēl vairāk palīdzēs jūs aizsargāt no zobu un smaganu saslimšanām.

Pareizi diegojot zobus nepieciešams aptuveni 50 cm zobu diega. Tas vaļīgi jāaptin ap pirkstiem atstājot pa vidu aptuveni 5 cm diega. Turot diegu nostieptu, tas viegli jāieslidina starp zobiem, jāapliec ap zobu C burta formā un jāpaslidina uz augšu un leju. Šī kustība jāatkārto katrā zoba pusē, lietojot jaunu zobu diega posmu katram zobam.

Ir pieejami dažādi zobu diega veidi, un tieši jūsu zobārsta vai higiēnists varēs ieteikt jums vispiemērotāko. Tāpat viņš varēs jums parādīt un iemācīt kā pareizi lietot zobu diegu lai tas sniegtu būtisku labumu.

Mutes skalojamie līdzekļi

Mūsdienās arvien populārāki kļūst mutes skalojamie līdzekļi. To mērķis ir palīdzēt atbrīvoties no nogulsnēm un barības vielu pārpalikumiem mutē gan pirms gan pēc zobu tīrīšanas.

Mutes skalojamie līdzekļi ir pieejami arī formulās, kas palīdz cīnīties ar aplikumu un smaganu saslimšanām, kā arī atbrīvoties no nepatīkamas elpas. Tos parasti ieteiks zobārsts ja būs nepieciešamība.

Šajos līdzekļos parasti ir ļoti liels sastāvs, kas var palīdzēt aizsargāt zobus no kariesa un samazināt to jutīgumu.

Noslēgumā – pareizi rūpējoties par saviem zobiem un pievēršot uzmanību tam, ka visas zobu virsmas un smaganas ir tīras un aizsargātas nodrošinās veselīgu un skaistu smaidu daudzu gadu garumā.

Tāpat arī regulāri zobārsta un higiēnista apmeklējumi ir neaizstājami un tieši šie speciālisti varēs jums ieteikt jūsu zobiem vispiemērotāko kopšanas programmu.