Lai arī cik populāras un pieprasītas ir zobu balināšanas procedūras, tās tomēr nav piemērotas visiem zobiem un to veidiem. Mūsdienās daudz cilvēki saskaras ar pastiprināto zobu jutīgumu un zobu balināšanas procedūras, pat lāzerbalināšana, palielina iespēju saasināt šos simptomus.

Tāpat arī stipri bojātus zobus un tādus, kuros ir lielas un daudz plombes, stomatologi neiesaka balināt. Šādiem zobiem pēc balināšanas būtu nepieciešama plombju nomaiņa, jo tās procedūras laikā krāsu līdzi zobiem nemaina.

Taču, lai jaunās plombes piestiprinātu, nepieciešams noslīpēt daļu no atlikušajiem veselajiem zobu audiem. Tādējādi , laika gaitā atkal mainoties zobu krāsai un pielāgojot tai plombju krāsu, tiek iznīcināts arvien vairāk īsto zobu.

Tas nebūt nenozīmē, ka tāpēc jūs nevarat būt lieliska, balta smaida īpašnieks. Stomatologs izmantojot keramiskos kroņus vai venīrus var pilnībā izmainīt zobu krāsu, sniedzot līdzīgu efektu kā tad, kad zobi tikuši balināti.

Keramiskie kroņi

Keramiskie kroņi parasti tie izmantoti, kad liela daļa zoba vai tā virsmas ir smagi bojāta. Būtībā trūkstošais zobs vai tā daļa tiek aizstāta ar no īpaša materiāla izveidotu mākslīgu zobu, kas estētiski un funkcionāli neatšķiras no īsta zoba.

CEREC ir populārākā un arī ātrākā metode keramikas kronīšu izgatavošanai. Sākotnēji izmantojot trīs dimensiju kameru tiek veidots zoba modelis datorā. Tālāk ārsts var rūpīgi uzkonstruēt tieši trūkstošās zoba daļas vai nepieciešamības gadījumā pat visu zobu. Šo darbu atvieglo 12 reizes palielinātais zoba attēls datora ekrānā.

Dati tiek uzreiz pārraidīti uz speciālu slīpēšanas bloku, kur tad arī tiek ļoti precīzi izveidots nepieciešamais kronītis. Šis posms parasti aizņem 10-20 minūtes.

Visbeidzot gatavais kronītis tiek pielaikots un nofiksēts pareizajā vietā mutes dobumā. Neizmantojot CEREC tehnoloģiju, tiek noņemts zobu atveidojums un tehniķis laboratorijā kronīti izgatavo vienas līdz trīs dienu laikā.

Keramiskos kronīšus var izgatavot praktiski jebkurā tonī. Tas atļauj tos izmantot gadījumos, kad stipri bojāti vai apdrupuši zobi, lai iegūtu skaistu, baltu smaidu bez balināšanas.

Venīri

Venīri, reizēm saukti arī par porcelāna venīriem, ir ļoti plānas no keramikas veidotas plāksnītes, kas tiek pielīmētas pie zobu virsmas.

Zobu virsmas, uz kurām paredzēts likt venīrus, nepieciešams nedaudz noslīpēt. Tam seko zobu nospiedumu noņemšana un pagaidu venīru (īpaša pārklājuma) uzlikšana.

Izmantojot precīzos nospiedumus, laboratorijā tehniķis izgatavo īpaši katram zobam modelētas plāksnītes, kuras nākamajā vizītē tiek pielīmētas pie noslīpētās zobu virsmas izmantojot līdzīgu līmi kā plombju piestiprināšanai.

Venīri ir ļoti izturīgi un tos gandrīz neiespējami atšķirt no īstas zobu emaljas, arī funkcionalitātes ziņā tie ir pielīdzināmi īstiem zobiem. Tie visbiežāk tiek izmantoti, lai iegūtu līdzenas zobu rindas, aizpildītu lielākas atstarpes starp zobiem, kā arī uzlabotu to vizuālo stāvokli – nomaskētu plombes, plaisas vai pat mainītu zobu krāsu.

Lai arī kādu metodi izvēlētos, lai iegūtu kārotos baltos zobus, svarīgi atcerēties, ka gan savi paša zobi, gan keramiskie kroņi vai venīri ir rūpīgi jākopj, lai tie kalpotu pēc iespējas ilgāk.