Bieži vien cilvēkiem vairāk interesē, kā ātrāk iegūt vēlamo rezultātu, nevis tas, kā tieši tas notiek un kādu iespaidu tas atstāj uz ķermeni. Lai gan zobu balināšana ir tikai ārēja kosmētiska procedūra, tajā pielietotās vielas atstāj iespaidu uz zobiem, kas nebūt nav mazsvarīgi.

Lai balinošie līdzekļi un želejas nonākot kontaktā ar zobiem varētu mainīt to krāsu, tiem ir jāmaina zobu sastāvs vai jāiznīcina krāsainos savienojumus tajos. Šīs sastāva un uzbūves izmaiņas var padarīt zobus daudz jutīgākus, trauslākus vai pat neatgriezeniski tos bojāt, ja netiek rūpīgi ievērotas balinātāju lietošanas instrukcijas.

Balināšanas līdzekļu sastāvs un koncentrācija

Mājās lietošanai pieejamie zobu balināšanas komplekti parasti satur 10-22% karbamīda peroksīda. Tas ir ekvivalents aptuveni 3-6% ūdeņraža peroksīda. Karbamīda peroksīds parasti tiek izmantots, jo tas ir nedaudz vājāks oksidants nekā ūdeņraža peroksīds, tādējādi samazinot risku smagi bojāt zobus.

Savukārt profesionālās zobu balināšanas procedūrās stomatologa kabinetā tiek izmantots ūdeņraža peroksīds pat 15-43% koncentrācijā. Šī paaugstinātā koncentrācija atļauj zobus izbalināt pat par vairākiem toņiem vienas 30-60 minūšu garas vizītes laikā.

Ir ieviestas dažādas regulācijas, kas nosaka atļauto maksimālo peroksīda koncentrāciju dažādos līdzekļos, tai skaitā zobu balinātājos, lai samazinātu dažādu negadījumu risku.

Kā tieši balinošās želejas iedarbojas uz zobiem?

Ja balināšanas procedūru veicat stomatologa kabinetā, tad sākumā parasti uz smaganām tiek uzklāta īpaša želeja vai gumijas uzmavas, kas aizsargā tās un jūsu mutes dobumu no iespējamiem ķīmiskiem apdegumiem, ko var izraisīt balinošajā želejā esošais peroksīds.

Tālāk vai nu tieši uz zobiem vai izmantojot kapes tiek uzklāta balinošā želeja. Tās sastāvā esošais oksidētājs (ūdeņraža vai karbamīda peroksīds) iekļūst emaljas režģveida struktūras mikroskopiskajās porās, kur tas izšķīdina dažādas uzkrājušās nogulsnes. Šīs nogulsnes ir tās, kas iekrāso zobus dzeltenīgus – to iznīcināšana līdz ar to padara emalju gaišāku.

Ilgākā laika posmā oksidējošā viela piekļūst klāt arī dentīna slānim, kas atrodas zem emaljas, izbalinot arī to. Balināšanas procedūrās, kur tiek izmantots gaismas avots vai lāzers, tas piešķir oksidētājam vairāk enerģijas, atļaujot tam ātrāk pārvietoties no vienas poras uz nākamo.

Iekšējā zobu balināšana

Zobu kanālu iekaisumu, tetraciklīnu saturošu antibiotiku lietošanas bērnībā vai citu iekšēju procesu rezultātā, dentīns var tikt iekrāsots no zoba iekšpuses. Tādos gadījumos parastā balināšanas procedūras nelīdzēs – nepieciešama iekšējā zobu balināšana.

Zobā tiek izurbts caurums līdz tā kanālam, tas tiek iztīrīts, noslēgts un piepildīts ar īpašu gumijai līdzīgu vielu, kurā tiek ievietots ūdeņraža peroksīdu saturošs balinošs līdzeklis. Balinātājs tiek ieslēgts zobā uz vairākām dienām pēc nepieciešamības un balināšanas process notiek no zoba iekšpuses uz āru.

Nobeigumā vērts ņemt vērā, ka lai gan profesionālā zobu balināšana aizņem daudz mazāk laika, tajā tiek izmantoti daudz spēcīgāki oksidējošie līdzekļi. Savukārt balinot zobus mājas apstākļos kairinājums ir mazāks, taču tas tiek atkārtots biežāk un ilgākā laika posmā.

Mājas balināšanas komplektu cenas arī ir daudz pievilcīgākas par klīnikās piedāvātajām procedūrām. Tāpēc jo īpaši svarīgi izvērtēt potenciālo ieguvumu pret iespējamiem riskiem jūsu zobu un mutes veselībai veicot balināšanu.