Zobu balināšana ir dažādiem mītiem apvīts process, tāpat arī daudzos cilvēkos ir iesakņojies uzskats, ka tā ir kaitīga zobiem. Tomēr par spīti visiem mītiem un šaubīgajiem uzskatiem zobu balināšana ir visā pasaulē populārākā kosmētiskā procedūra.

Mirdzoši balti zobi mūsdienās ir viens no skaistuma un veiksmes simboliem. Tiek uzskatīts, ka balti zobi izskatās veselīgāki un atstāj labāku iespaidu par cilvēku. Tāpat arī TV un dažādos citos medijos redzamās slavenības parasti ir žilbinošu smaidu īpašnieki, kas tikai stiprina šo pārliecību par baltiem zobiem kā veiksmīga cilvēka simbolu.

Zobu balināšanas priekšrocības

Dabiskā zobu krāsa ir katram cilvēkam citādāka, tomēr vidējā platuma grādos, tai skaitā Latvija, cilvēkiem lielākoties raksturīgi iedzelteni vai pat pelēcīgas krāsas zobi, kas ļoti atšķiras no medijos redzamā. Iespējams tieši tādēļ daudzi vēlas tos padarīt gaišākus.

Balti zobi gan padara smaidu skaistāku, gan liek zobiem izskatīties veselīgākiem un labāk koptiem. Tāpat arī gaišākas krāsas zobi daudziem cilvēkiem var palīdzēt justies daudz pārliecinātākiem par sevi un atraisītākiem – vairāk runāt, smaidīt un smieties.

Kaut gan higiēnista apmeklējums palīdzēs atbrīvoties no aplikumiem un bieži vien līdz ar to zobi kļūst gaišāki pat par toni, tomēr profesionālā higiēna notīra tikai zobu ārējās virsmas.

Zobu balināšana savukārt var mainīt arī zobu cieto, iekšējo audu krāsu, dodot gan lielāku un labāk pamanāmu efektu, gan ilgstošākus rezultātus.

Tāpat arī zobu balināšanas procedūra var palīdzēt atbrīvoties no pelēcīgās nokrāsas, kas veidojas pēc zobu kanālu ārstēšanas vai nervu izņemšanas.

Zobu balināšanas mīnusi

Viens no visizplatītākajiem mītiem saistībā ar zobu balināšanu ir, ka tā padara zobus jutīgus. Diemžēl tas nav tikai mīts, tā notiek aptuveni 80% gadījumu. Balināšanas procesā zobārsts izmanto augstas koncentrācijas ūdeņraža pārskābi un īpašu balināšanas līdzekli, kas izjauc dabīgo līdzsvaru zobu emaljā un sakairina nervus, tā rezultāta zobi kļūst daudz jutīgāki.

Tieši šī iemesla dēļ pēc balināšanas tiek pielietots īpašs gēls. Tajā esošais fluorīds veido aizsargkārtiņu, kā arī veicina kalcija fluorīda nogulsnēšanos uz zobu virsmas. Tādā veidā zobi tiek aizsargāti no kariesa un tiek aizkavēta nervu vadītspēja, samazinot zobu jutīgumu.

Tāpat arī jutīgākiem zobiem ieteicams izmantot mazākas koncentrācijas balinošos gēlus. Ar tiem iespējams sasniegt tādu pašu rezultātu, tikai nepieciešams ilgāks laiks.

Jārēķinās arī, ka stipri bojāti zobi vai zobi ar trauslu emalju var kļūt vēl vājāki pēc zobu balināšanas procedūras. Šādos gadījumos zobārsti iesaka lietot zobu kronīšus vai venīrus.

Ja kāds vai vairāki zobi mutē ir aizstāti ar kronīšiem, tad jāņem vērā, ka balināšanas procedūras laikā gaišāki kļūs tikai dabīgie zobi, kronīši krāsu nemainīs. Lai izvairītos no rezultāta, kad zobi mutē ir dažādās krāsās, iesaka dabīgos zobus balināt vispirms, bet pēc tam kronīšus piemeklēt attiecīgajā jau izbalinātajā tonī.

Apsverot veikt zobu balināšanas procedūru svarīgi atcerēties arī, ka ne visi zobi balinās vienlīdz ātri, pelēcīgākiem zobiem vai tādiem, kas mainījuši krāsu kādu antibiotiku ietekmē, būs ļoti iespējams nepieciešams atkārtot šo procedūru vairakkārt, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.