Profesionāla Zobu Higiēna

Šis vārdu salikums katram cilvēkam var nozīmēt kaut ko citu. Vienam tas asociēsies ar specializētu zobu kopšanas līdzekļu – zobu pasta, zobu birste – lietošanu, vēl kādam ar zobārsta apmeklējumu vai pat zobu balināšanu.

Tomēr visprecīzāk tas attieksies uz darbu ko mūsu mutes dobuma un zobu sakopšanā veic zobu higiēnists.

Zobu higiēnu var arī nosaukt par profesionālu zobu tīrīšanu. Tas būtībā ir diezgan sarežģīts pasākums, kas ietver gan diagnostiku gan terapeitiskas procedūras.

Zobu higiēnisti ir speciāli apmācīti cilvēki zobu higiēnas veikšanā, kaut gan reizēm šo procedūru mēdz veikt arī stomatologs pats.

Kas īsti notiek zobu higiēnas procedūras laikā?

Sākumā higiēnists novērtēs aplikumu un zobakmens daudzumu un izvēlēsies piemērotāko tā noņemšanas metodi.

Tālāk izmantojot speciālu aparatūru higiēnists vai zobārsts ķersies pie zobakmens noņemšanas. Parasti šim mērķim tiek izmantoti īpaši skrāpīši, lai gan dažās klīnikās pieejami arī ultraskaņas skeileri.

Svarīgi atcerēties, ka nekādā gadījumā nav ieteicams mēģināt noņemt vai noskrāpēt zobakmeni pašam, jo jūs riskējat sabojāt savu zobu virskārtu, padarīt tos daudz jutīgākus vai pat izraisīt kādu saslimšanu. Šis darbs būtu jāatstāj profesionāļu kompetencē.

Zobu aplikuma noņemšanai reizēm tiek izmantota sodas strūkla, kurai ir arī nedaudz balinošs efekts. Kad zobakmens un aplikumi notīrīti, seko zobu pulēšana ar abrazīvu pastu, lai tie būtu vienmērīgi gludi, kā arī zobi tiek kārtīgi un pareizi izdiegoti, lai zobu starpās nepaliktu ne aplikums ne notīrīta zobakmens gabaliņi.

Visu šo procedūru rezultātā tiek daļēji vai pat pilnība noņemts ar fluoru bagātinātais zobu virsējais slānis.  Šī iemesla dēļ zobi tiek pārklāti ar fluoru saturošiem medikamentiem, tiek veikta tā saucamā fluora aplikācija. Tā nepieciešama, lai atjaunotu virsējo aizsargslāni zobiem un stiprinātu tos.

Kāpēc ir tik svarīgi apmeklēt zobu higiēnistu?

Zobu tīrīšana ikdienā nespēj pilnībā notīrīt aplikumu, it īpaši grūti aizsniedzamās vietās – zobu starpās, pie un zem smaganām.  Tā rezultātā veidojas zobakmens, kas var savukārt ilgākā laika posmā izraisa dažādas saslimšanas.

Profesionālo mutes dobuma higiēnu var uzskatīt par profilaksi pret gingivīta un paradontīta saslimšanām un kariesa veidošanos. Šīs slimības ārstēt ir daudz grūtāk un tās parasti atstāj sekas uz jūsu vispārējo mutes veselību, tieši tādēļ speciālisti, ņemot vērā jūsu īpatnības un zobakmens veidošanās intensitāti, iesaka apmeklēt higiēnistu vienu vai divas reizes gadā, reizēm pat biežāk.

Higiēnists ne tikai palīdzēs atbrīvot jūsu zobus no aplikumiem un zobakmens, bet arī sniegs jums konsultāciju par to kādi mutes zobu kopšanas līdzekļi ir jums vispiemērotākie. Dažādu zobu biršu un pastu plašajā piedāvājumi ir viegli apjukt, tādēļ nebaidieties uzdot jebkuru jūs interesējošu jautājumu.

Tāpat higiēnists jums arī nodemonstrēs un iemācīs kā pareizi tīrīt zobus un lietot zobu diegu. Lai arī cik mēs būtu droši un pārliecināti, ka to jau protam, ir pierādīts, ka lielākā daļa cilvēku netīra zobus pareizi vai nevelta tam pietiekoši daudz laika.

Higiēnists parūpēsies par jūsu zobiem un izstāstīs jums kā vislabāk rūpēties par tiem mājas apstākļos. Šī procedūra sniedz  nenovērtējamu ieguldījumu jūsu zobu skaistumā un veselībā un ir tikpat svarīga kā zobārsta apmeklējums.