Ne tikai skaisti runājot jūs izceļat savu personību. Ideāli zobi ir kā dvēseles spogulis, tāpēc par tiem īpaši ir jārūpējas. Daudzi ārējie faktori izdara lielu ietekmi mūsu zobiem un smaganām. Svarīgi ir saprast, ka mūsu zobi, smaganas un mēle absorbē ap 95% no visa, ko ieliec mutē. Zobi un smaganas paliek vājākas no nepareiza uztura, ko mūsdienās tik daudz lietojam. Kalcijs un fosfors, kas ir zobu galvenie pamata bloki, tiek noārdīts nekopjot savus zobus un palielinot baktēriju kolonijas, kas krājas no vienas ēdienreizes līdz otrai. Bet slikti ir arī tas, ka lai gan mums ir pieejami zobārsti, tad tie parasti maksā visai dārgi un cilvēkiem apt nereti nākas ņemt kredītus, lai varētu šos zobārstus atļauties.

  • Lai zobi būtu skaistu un veseli, ir jārūpējas par tiem, ievērojot dažus padomus.
  • Piekop veselīgu dzīvesveidu, kas nostiprina zobu struktūru un neļauj tiem bojāties
  • Lieto uzturā mazāk ogļhidrātus un apstrādātus augu eļļas produktus, kas nodrošina labvēlīgu vidi baktērijām. Izvairies no produktiem, kas iekrāso zobus, piemēram, kafija. Pēc ēdienreizēm mazgā zobus, iztīrot visus ēdiena pārpalikumus, kas palikuši zobu starpā. Tā vietā lieto uzturvielām bagātus produktus, minerālvielas, ko iegūst organisms, tādējādi regulējot kalcija uzkrāšanos zobos.

Tīri zobus, kad rodas iespēja
Galvenais mērķis, tīrot regulāri zobus – novērst cieto nogulšņu (zobakmens) un mīksto nogulšņu (aplikums) uzkrāšanos uz zobiem. Mazgāšana pasargā no baktēriju veidošanos, kas var bojāt zobu struktūru, iekļūstot dziļākos nervu audos. Pārliecinies, ka arī mēle un smaganas ir tīras.

Maini zobu birstes
Sterilizējot savu zobu birsti, tu nepasargā zobus no mikrobu atkal veidošanās. Kā jau minēts, mūsu mutes dobums spēj absorbēt 95% no visa, ko tas uzņem. Tāpēc zobu birstes jāmaina vismaz ik pēc pus gada. Sterilizējot zobu birsti tu nepanāc, ka visi iepriekšējie mikrobi ir iznīcināti pilnībā. Zinātnieki ir laiduši klajā savu antibakteriālo zobu birstu inovāciju, kas automātiski iznīcina visas baktērijas pēc tās izmantošanas. Noturot šādu sterilu stāvokli līdz pat nākamai mazgāšanas reizei.

Izmanto zobu diegu
Parastā zobu birste nav paredzēta tīrīšanai starp zobiem. Tas ir darbs zobu diegam un tavai pacietībai. Bieži vien cilvēki neizmanto zobu diegu, jo uzskata to par lieku ķimerēšanos. Diegs iztīra zobu starpas un smaganu “kabatas”. Netīrumi cilvēka acij var būt neredzami, pat mikroba lielumā, taču ir svarīgi, lai tie tiktu iztīrīti. Zobu bojāšanās un caurumu veidošanās visbiežāk notiek tieši netīrot zobu starpas.

Tīri zobus pareizā tehnikā
Tīrīt zobus divreiz dienā palīdz uzturēt mutes dobumu un smaganas veselas no slimībām. Bet ne tikai tīrīšana ir svarīga – jāzina arī pareiza tehnika kā to darīt. Veselus un skaistus zobus ietekmē tādi faktori kā: zobu birstes veids, tīrīšanas spēks, zobu pasta. Zobu birstes ar mīkstiem sariem viegli noslauca pārtikas atlikumus, nekairinot smaganas. Tas ir īpaši paredzēts jutīgo smaganu īpašniekiem. Necenties berzt zobus spēcīgi, lai, it kā aizslaucītu visus netīrumus, tā tu var sabojāt zobus. Turi zobu birsti 45 grādu leņķī. Pārliecinies, ka esi izmazgājis priekšu, aizmuguri un zobu virsmu. Zobu pastu labāk izmanto bez fluorīda saturošiem elementiem. Vislabākās veseliem zobiem ir bioloģisko vielu pastas, tādas, kuru sastāvā ir ēteriskās eļļas, smiltsērkšķi, kanēlis, krustnagliņas.

Neizvairies no zobu ārsta un higiēnista apmeklējumiem
Arī tad, ja liekas, ka zobi ir veseli un skaisti, ieteicams reizi gadā iziet apskati. Bieži vien ar savu aci bojātu zobu nevar pamanīt, kā arī sāpes vēl neesi jutis. Taču, jāzina, ka brīdī, kad sajūti sāpes, zoba bojājums jau ir diezgan dziļš. Ne pārāk bieži, bet vari doties uz robu rentgenu, kas precīzāk ļaus ārstam apskatīt, vai nav nepieciešams salabot.